десерт Буш-де-Ноел

Torta fatta in casaImage via Wikipediaдесерт Буш-де-Ноел (Франција изговор: [byʃ nɔɛl]) ("Yule дневник ") е традиционален десерт служеше во близина на Божиќ (како Ноел се однесува на раѓање на Исус Христос) во Франција, Белгија, Канада, Либанон, Виетнам и неколку други франкофонските земји и поранешните француски колонии. Како што името наведува, колачот се подготвени генерално, ги презентираа и гарниран со цел да изгледа како лог спремни за оган користени во древниот оган-фестивал на зимската краткодневица [2].
Традиционалниот bûche е направен од Génoise или други сунѓер торта, генерално печени во голем, плиток Швајцарската тркалаат тава, матирано, навива за да формираат цилиндар, и матирано повторно на надвор. Најчестите комбинација е основен жолт сунѓер торта, матирано и исполнет со чоколадо buttercream, меѓутоа, многу варијации на традиционалниот рецепт постојат, можеби чоколадо, вклучувајќи колачи, ganache и еспресо или на друг начин-со вкус на frostings и пломби. Bûches често се служи со еден дел од едниот крај на торта отсечени и го постави на врвот на тортата или излегува од својата страна да личи на сецкани излегува гранка, а кората-како текстура често се произведува во buttercream за понатамошно реализам. Ова често е направено со влечење вилушка преку одмрзнување. Овие колачи често се украсени со шеќер во прав да личи на снег, гранки од дрва, свежи јагоди, печурки и направени од Бакнеж.

Enhanced by Zemanta


0 comentarii to "десерт Буш-де-Ноел"

Trimiteți un comentariu

Categorii

Palavrele mele